انتقاد تهیه‌کننده سینما از تولیدات ضعیف دفاع مقدس

حمایت از فیلم های دفاع مقدسی در حد شعار است/ مشکل پرداختن به سوژه را در این حوزه داریمسعید خانی تهیه کننده و پخش کننده سینما در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص تحلیل سینمای دفاع مقدس گفت: معتقدم که دفاع مقدس یا هر مناسبت دیگری با این موضوع جمله دهان پرکنی است که متاسفانه در عمل اتفاق ویژه‌ای برای آن رخ نداده است، خود من نیز یک فیلم دفاع مقدس اکران کردم اما کمترین حمایت هم از آن نشد.

وی ادامه داد: به نظرم هر فیلم ارزشی که قرار است در طول سال ساخته شود نیاز به حمایت و پشتیبانی دولت و ارگان‌ها دارد که متاسفانه بیشتر مواقع مدعی حمایت هستند و کمتر کاری از آن ها سر می‌زند، بخصوص زمان اکران که بسیار مهم و اساسی تلقی می شود.

خانی افزود: زمان اکران یک فیلم، مگر چه چیزی جز اطلاع رسانی خوب و ایجاد شرایط خوب می خواهد که آن هم به درستی انجام نمی شود و فقط شاهد شنیدن شعارهای حمایتی هستیم؟!

این تهیه کننده درباره مشکل پرداختن به سوژه های ناب در فیلم های دفاع مقدسی گفت: همیشه مشکل پرداختن به سوژه های بکر و دسته اول را داشتیم، نمی دانم چرا می خواهند آدم های عراقی را بی سواد نشان دهند در صورتی که نیروها و شهیدان ما بدون حمایت هیچ کشوری و دست خالی و به یکباره به جنگ عراق و کشو‌های حامی آن‌ها رفتند و از دین و عزت خود و ایران دفاع کردند. زمانی که غیر واقعی آن هم به مخاطب ریزبین امروز نشان می‌دهید قطعا باورپذیری برای آن ها دشوار می شود و نتیجه معکوس جواب می‌دهد یعنی دفع مخاطب داریم.

خانی اضافه کرد: ما باید برای نشاندن سینمای دفاع مقدس و پیشرفت روزافزون آن تقریبا به همه جوانب جنگ بپردازیم و در بخش هزینه حمایت‌های بیشتری شود، شخصیت هایی مانند ابراهیم حاتمی کیا، زنده یاد رسول ملاقلی پور و...را وارد کار کنیم و یا پرورش دهنده چنین فیلمسازانی باشیم، چون فضا را به خوبی می‌شناسند و اعتقاد بالایی دارند، با تولید آثار خوب به شعور مخاطب احترام بگذاریم، نه اینکه معدود افرادی، فقط به صرف پر کردن جیبشان و چشم بستن به روی همه اتفاقات، بخواهند این سینما را جلو ببرند.

این پخش کننده بیان کرد: بچه‌های متولد دهه هفتاد و هشتاد که نبودند و جنگ را ندیدند، پس باید با تولید آثار خوب از سینمای دفاع مقدس، آن را با فضای آن زمان آشنا کنیم تا بدانند با وجود امکانات کم، رشادت‌های بیشماری صورت گرفته و سردارهایی داشتیم و داریم که با از خودگذشتگی رشادت های فراوانی را ایفا کردند، این میسر نمی شود به جز اعمال مواردی که به آن‌ها اشاره کردم.

خانی درباره اکران «شنل» خاطر نشان کرد: این روزها مشغول طراحی و آماده کردن، موارد تبلیغاتی آن هستیم که امیدوارم با حضور دانشجویان فیلم به خوبی دیده شود و خودمان هم در این راستا تلاش خواهیم کرد تا این فیلم سینمایی بیست و ششم مهر در گروه آزاد اکران شود.

انتهای پیام/

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات